homeOff-Topic

Ring Rowerowy dookoła Poznania – FTI Cycling

Nie jest to wyścig, bardziej rajd rowerowy organizowany w sierpniu przez trenerów z FTI Cycling (szkolenia rowerowe). Uczestnicy tej imprezy kolarskiej poruszają się w grupach po 15 osób zgodnie z przepisami o ruchu drogowym (spora część trasy przebiega drogami publicznymi), w każdej grupie znajduje się trener a prędkość jest dostosowana do całej grupy. Nie ma sytuacji, w której słabszy zawodnik jest pozostawiony samemu sobie.  Od roku 2019 dostępny jest również wariant trasy dla rowerów szosowych. Uczestnicy mogą zapisać się do jednej z trzech kategorii:

  • sport (około) 180km (średnia prędkość pow. 28km/h)
  • rekreacja (około) 180km (pow 20km/h)
  • halfring (około) 100km (tempo dostosowane do uczestników)
  • wariant szosowy – nie znam szczegółów

Jeżeli poczujesz, że tempo i dystans Cię przerusł po uzgodnieniu można się odłączyć od grupy lub jeśli nie minęło się punktu powrotu wersji halfring zmienić grupę.

Oceniając swoją formę należy wziąć pod uwagę, że oprócz dystansu ringu pozostaje do przejechania dojazd na miejsce zbiórki (Stacja Podolany, ul. Strzeszyńska) oraz dojazd do pomarańczowego szlaku.
W moim przypadku dystans całkowity wyniósł 216 km, w imprezie brałem udział w roku, w którym nie miałem zbyt wiele czasu na treningi. W sezonie pokonałem rowerem jedynie 3 trasy po około 70 km każda, za to regularnie dwa razy w tygodniu chodziłem na spinning. Na zajęciach przez 50 minut wylewałem z siebie litry potu, takie przygotowanie w zupełności wystarczyło noga była mocna i miałem jeszcze zapas mocy, aby utrzymać tempo grupy na takim dystansie. Ostatecznie średnia prędkość  z dnia wyniosła niecałe 22km/h. Wrażenia z imprezy były bardzo pozytywne, dobra organizacja, bardzo pozytywni ludzie.

Koszt udziału w imprezie to 50 zł, część tej kwoty jest przeznaczona na cele charytatywne. W ramach opłaty startowej otrzymacie pamiątkowy medal, lekką przekąskę i ciepłe napoje na pierwszym postoju oraz ciepły posiłek na drugim. Poza dwoma dłuższymi postojami w zaprzyjaźnionych klubach sportowych (możliwość zakupu batonów energetycznych, napojów izotonicznych) mieliśmy jeden postój przy sklepie na uzupełnienie zapasów. Większość uczestników długiego dystansu w tym i ja była wyposażona w bukłaki zawieszone w plecakach rowerowych. Na tym dystansie raczej każdy z uczestników był przygotowany na spędzenie kilku godzin w trasie, nie było tam nikogo z przypadku.
Impreza odbywa się w ostatni weekend sierpnia, w tym roku przypada na Sobotę, 24 sierpnia 2019.
Jak się zapisać? – najlepiej szukając wydarzenia na profilu FB https://www.facebook.com/FTICycling/ (zawiera wszystkie informacje organizacyjne). Z deklaracją udziału należy się śpieszyć, impreza z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością a ilość miejsc jest ograniczona.

Aby zapewnić bezpieczny transport roweru na zawody lub rajd warto zainwestować w odpowiedni bagażnik do przewozu rowerów. Niestety impreza raczej się nie powtórzy, wojsko zamknęło drogę przez poligon w Biedrusku. Oficjalny komunikat: Droga łącząca Złotniki z Biedruskiem nie jest drogą rowerową w ramach „Rowerowego Pierścienia Dookoła Poznania”, a poruszanie się nią jest traktowane jak wykroczenie. Wykroczenie jest karane mandatem karnym w wysokości 500zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *